Sepetim

Corsair K68 RGB Cherry MX Red Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Corsair K68 RGB Cherry MX Red Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

 

 

Corsair'in IP32 sertifikasıyla sıvı ve toza karşı dirençli mekanik oyuncu klavyesi olan Corsair K68 RGB modelini inceliyoruz. İlk bakışta göze çarpan özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

Cherry MX Red Mekanik Switchler
%100 Anti-ghosting, Full Key-rollover
Kolay erişilebilir özel multi medya kontrolleri
IP32 Sertifikasıyla toza ve suya karşı dayanıklılık
Corsair iCUE aracılığıyla ile 16.8 milyon renk sunan göz alıcı dinamik RGB aydınlatma seçenekleri ve detaylı macro desteği
Çıkarılabilir ergonomik bilek desteği ve ayarlanabilir yükseklik
Türkçe Q Tuş Dizilimi

 

 

 

Fiziksel Özellikler
Corsair K68 RGB 1.12 kg ağırlığa ve 455mm x 170mm x 39mm ölçülerine sahip tam boy bir mekanik oyuncu klavyesi. Klavyenin dış kısmı K70 ve K95 modellerinin aksine metal yerine sert plastikten yapılmış. Bilek desteği oldukça rahat ve ergonomik bir kullanıma sahip ve istenildiğinde kolayca çıkarılabilen bir yapıda. Klavyenin alt kısmında yer alan ayaklar sayesinde farklı yüksekliklerde kullanım imkanı bulunmakta. 

 

 

 

Cherry MX Red Mekanik Switchler
E-spor seviyesi hassasiyet ve performans sunan Cherry MX Red mekanik switchlere sahip K68 modelinde %100 anti-ghosting ve full key-rollover özellikleri sayesinde tüm tuş basımlarınız eksiksiz ve en hızlı şekilde iletilir. 45 cN basım gücü gerektiren Cherry MX Red mekanik switchler 2.0 mm tuş basımı algılama mesafesine ve 4.0mm toplam tuş basımı mesafesine sahip. Cherry MX mekanik switchler sayesinde Corsair K68 sessiz ve hoş bir kullanım tarzı ve oyunlarda üst düzey bir performans sergiliyor.

 

 

Tasarım ve Özellikler

Klavyenin sağ üst köşesinde kullanımı oldukça rahat multimedya kontrolleri yer almakta. Ses açma kapama, oynatma durdurma, bir sonraki medyaya geçme gibi işlevler tek tuşla yapılabilmekte. Windows tuşunu ve Alt+Tab, Alt+F4 gibi tuş kombinasyonlarını devre dışı bırakan kilit tuşu oyun esnasında oluşabilecek aksilikleri önlüyor.

 

 

 

Toz ve Suya Dayanıklılık
Corsair K68'in belki de en göze çarpan özelliği ise IP32 sertifikasıyla suya ve toza dayanıklı bir yapıda olması. Su geçirmeme özelliğini sağlamak için mekanik switchler kauçuk bir parça ile çevrelenmiş yapıda. RGB ışıklandırmalar da bu şeffaf parçanın altına yerleştirilmiş. Dökülen fazla sıvıyı masa üzerine geçirmek üzere klavye altında yada üzerinde herhangi bir tahliye deliği ise bulunmuyor maalesef. Corsair K68 suya dayanıklılık konusunda gerçekten başarılı bir performans sergiliyor.

 

 

 

iCUE Yazılım Desteği
Corsair iCUE RGB aydınlatma ve diğer Corsair cihazlarla senkronizasyon dışında macro ve tuş atamaları ve farklı profiller oluşturmaya da izin veriyor. Her tuş için istediğiniz gibi renk ve kısayol ataması yapabilir ve farklı oyunlar için farklı profiller oluşturabilirsiniz.

 

 

 

Özellikle heyecanlı oyun seansları sırasında oluşabilecek kazalara karşı ekstra koruma sunan sıvı ve toza dayanıklılık özelliğiyle normal bir mekanik oyuncu klavyesinden çok daha fazlasını sunan Corsair K68 RGB modelini tüm oyunculara  rahatlıkla önerebiliriz.